Piszą on nas ...

Piszą on nas w gazecie internetowej Nowy Dziennik (POLISH DAILY NEWS), wydanie z dnia 2011-08-23.
Artykuł Ania Navas, strona:

"Szkoła polska na Florydzie. Ostoja polskości z uśmiechem dziecka w tle"

Szkoły polonijne są ostoją polskości, gwarancją przekazania polskiej historii, kultury i tradycji młodszym pokoleniom Polaków. Wiele z nich funkcjonuje przy polskich ośrodkach duszpasterskich, które wpierają je i goszczą w parafialnych lokalach. Taką placówką jest Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jadwigi Królowej przy Polskiej Misji Pastoralnej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach na Florydzie.

Szkoła ta powstała w roku 1997 z inicjatywy ks. Jana Fiedurka, który przez wiele lat był proboszczem w tej parafii. Pierwszą dyrektorką szkoły była pani Ewa Sosnówka. Natomiast wśród wielu wartościowych pracowników szkoły nie sposób pominąć Marty Szczeliny, która pełniła funkcję dyrektorki szkoły przez 8 lat.

... cały artykuł znajdziesz tutaj:

Microsoft Word format
PDF format

Piszą on nas w gazecie Biały Orzeł (White Eagle), wydanie z dnia Października 16, 2009, Volume VII Issue 21, Florida i Georgia Edition.
Artykuł Grzegorza Rogowskiego, strona 7.

"Przybyło uczniów w Pompano Beach

Pierwsze zajęcia mają za sobą również uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi w Pompano Beach. Uroczysta inauguracja roku odbyła się w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Na dzień 30 września, czyli ostatni termin, w którym można było dokonać zapisu dziecka, lista uczniów obejmowała 54 nazwiska. W drodze wyjątku do nauki mogą zostać dopuszczeni w pażdzierniku tylko najstarsi uczniowie, pod warunkiem że nadrobią zaległości — informuje Białego Orła Dorota Bogdziewicz, dyrektor placówki.
W porownaniu do roku ubiegłego społecznść uczniowska powiększyła się o ósemkę dzieci. Z uwagi na różny stopień znajomości języka polskiego dzieci podzielono na pięć grup: pierwsza obejmuje 5 i 6-latków, druga 7 i 8-latków, w trzeciej uczą się dzieci w wieku od 9 do 11 lat, a w czwartej od 12 lat wzwyż. Piąta grupa obejmuje tylko jednego ucznia - 16-latka, przyszłorocznego maturzystę, który przyjechał w tym roku na Florydę aż z Chicago. — Oczywiście wiek dziecka ma także bardzo duże znaczenie; przydzielając ucznia do poszczególnej grupy chcieliśmy uniknąć dysproporcji wiekowych — tłumaczy Pani Dorota i dodaje, że do każdej grupy przypisany jest jeden nauczyciel.

Placówka z Pompano Beach oficjalnie nie należy do Centrali Polskich Szkół Dokształcających, ale regularnie kontaktuje się z kierownictwem ozganizacji i modyfikuje program nauczania zgodnie z jej wytycznymi. W specjalnej księdze pamiątkowej Centrali znajduje się nawet odpowiedni wpis potwierdzający bliską współpracę obu instytucji. Podobnie jak w Clearwater nauczyciele z Pompano Beach korzystają z podręcznikow autorstwa M. Pawlusiewicz. Nauka w naszej szkole obejmuje 30 kolejnych sobót roku i idealnie współgra z podręcznikiem podzielonym na talką samą liczbę jednostek lekcyjnych. W związku ze zróżnicowanym stopniem znajomości języka polskiego naszych uczniów nauczyciele odpowiednio modyfikują poszczególne zajęcia i dostosowują do umiejętności oraz liczby dzieci. Ta co roku jest inna. Korzystamy też z podręczników używanych w normalnych polskich szkołach — tłmaczy dyrektor Dorota Bogdziewicz.
Placówka z Pompano Beach nie stosuje sztywnego podziału na poszczególne przedmioty. Elementy historii i geografii są wplecione w lekcje języka polskiego. Tzw. nauczanie zintegrowane obejmuje też religię, którą prowadzą sami nauczyciele. Religią dla dzieci pierwszokomunijnych i spotkania przygotowujące do przyjęcia sakramentu prowadzi zaś miejscowy polski ksiądz.
Nauka odbywa się w godzinach 9 - 12:15 i rozpoczyna się apelem, na którym przekazywane są ważne informacje z życia szkoły, śpiewany jest polski hymn oraz odmawiana modlitwa. Lekcje kończą się nauką śpiewu (rocznie w szkole odbywa się mini koncert kolęd). W tym celu mlodzież i nauczyciele przechodzą do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Przestronne klasy, w których prowadzone są zajęcia, z latwością pomieszczają 25 uczniow. Placówka stara się jednak tworzyć swoim uczniom jak najlepsze warunki do nauki i the dopuszcza do tłoku. W jednej klasie uczy się od 8 do 10 osób, tylko grupa 5 i 6-latkow liczy 17 uczniow — tłumaczy Białemu Orłowi pani Dorota.
Obok nowojorskiej Centrali Polskich Szkół Dokcształcających Szkoła blisko współpracuje z wieloma innymi polonijnymi instytucjami, m.in. z Polskim Klubem Polonez w North Lauderdale. żadna polonijna impreza w tej części USA nie może odbyć się bez kolorowego programu artystycznego w wykonaniu milusinskich z polskiej szkoły. Bardzo sobie to chwalą i dziękują szkole za zaangażowanie w życie naszego klubu — podkreśla Zdzisław Zieliński, prezes Poloneza. Rokrocznie placówka z Pompano Beach bierze też udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Polską Szkołę im. J. Matejki z Chicago. Nabyte w ten sposób umiejętności z pewnością okażą się pomocne młodym malarzom i rysownikom w zblżającym się wielkimi krokami konkursie plastycznym poświęconym patronce szkoły.
Nauczanie języka polskiego poza granicami kraju wymaga poświęcenia i samozaparcia. Tak od uczniów jak i nauczycieli. Biały Orzeł życzy gronu pedagogicznemu i kierownictwu wszystkich placówek wytrwałości i radości z sukcesów swoich wychowanków. Dzieciom życzymy samych piątek i dobrej zabawy na zajęciach. Język polski też da się lubić, nawet w soboty."

Pełny artykuł do ściągnięcia tutaj (w formacie .pdf)